Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko

Wystawa fotografii "Dawno temu w Dzianiszu"

Utworzono dnia 12.07.2018
Czcionka:

Organizatorzy wydarzenia : Agencja Zegart - Jerzy Zegarliński i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko serdecznie zapraszają w piątek 27 lipca 2018 r. na wernisaż wystawy fotografii autorstwa Leszka J. Pękalskiego "Dawno temu w Dzianiszu".

Wystawę można oglądać w siedzibie GOKR Kościelisko od 27 lipca do 16 września br. w godzinach pracy ośrodka.


"Dawno temu w Dzianiszu"

"Te zdjęcia liczą sobie nieco ponad 40 lat. W 1977 roku wybrałem "się na Podhale, by zebrać materiał do zestawu, który - jako kandydat do Związku Polskich Artystów Fotografików - obowiązany byłem przedstawić komisji kwalifikacyjnej, w postaci 20 zdjęć, w formacie wystawowym, stanowiących spójną całość. Wymyśliłem sobie góralszczyznę, ponieważ od dziecka jeździłem w Tatry i pod Tatry, spędziłem także rok, pracując w obserwatorium na Kasprowym Wierchu i wydawało mi się, że znam tę ziemię i tych ludzi na tyle dobrze, by móc o nich coś prawdziwego opowiedzieć. Aby jednak mieć świeże spojrzenie, wybrałem się w miejsca, w których nigdy przedtem nie byłem: Dzianisz na tyłach Gubałówki, Jurgów, Rzepiska i Kacwin na Spiszu, tuż pod słowacką granicą, wreszcie Ochotnica w Gorcach. Przygoda! Wędrowałem, spotykałem ludzi, rejestrowałem to, co udało mi się zobaczyć i czego doświadczyć. Miałem chyba sporo szczęścia, bo zebrany w stosunkowo krótkim czasie materiał wystarczył, bym rok później dostał się do ZPAF. Dodatkowo, z blisko 300 zdjęć. stworzyłem album "Wnukowie Sabały", do dziś nie wydany, istniejący tylko w jednym egzemplarzu.
To było rzeczywiście dawno temu i nie sądziłem, że przyjdzie mi jeszcze do tych fotografii powracać. Jednak w 2005 r. zostałem zaproszony do uczestnictwa w odbywającym się w Lille, we Francji, festiwalu "Transphotographiques", ze wskazaniem właśnie na te zdjęcia. Musiałem więc, nolens volens, wrócić do starych negatywów i - jak to zwykle bywa - przeglądając stykówki dopatrzyłem się wielu fotografii, których uprzednio nie uwzględniłem. Tak powstała wystawa „Dawno temu na Podhalu”, składająca się z 50 fotografii.
Dla celów następnych ekspozycji, już w Polsce, m.in. w Sopocie, , Bydgoszczy, Szczecinie i Bielsku-Białej, dodałem jeszcze 7 plansz – reportaż z wesela w Dzianiszu.. Teraz, dla potrzeb ekspozycji w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku stworzyłem wystawę składającą się wyłącznie z czarno-białych fotografii, które powstały w Dzianiszu. Jest ich 30, plus ww plansze z wesela. Marzy mi się powrót do tych miejsc i konfrontacja tamtych obrazów z dzisiejszą rzeczywistością, zapewne bardzo już inną. Siła i nostalgia fotografii...

Leszek. J. Pękalski

Leszek Jerzy Pękalski - z wykształcenia fizyk-teoretyk, po 10 latach pracy, m.in. na Uniwersytecie Gdańskim, postanowił poświęcić się całkowicie fotografii. Ma na koncie 10 wystaw indywidualnych. Uczestniczył także w ponad 200 zbiorowych, w kraju i zagranicą, otrzymując liczne nagrody i wyróżnienia. Jego prace znajdują się w kilku kolekcjach zagranicznych, były również wielokrotnie publikowane w prasie i wydawnictwach książkowych. Zajmuje się dydaktyką fotografii - m.in. w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych i w prywatnych szkołach fotografii na Wybrzeżu. Współtwórca Trójmiejskiej Szkoły Fotografii. Autor wysoko ocenianego podręcznika „Kalejdoskop fotografii” (Helion 2012). Aktywny działacz ZPAF, kilka kadencji w Zarządzie Głównym i Głównym Sądzie Koleżeńskim.

Kalendarium

Listopad 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

ZNAJDŻ NAS NA FACEBOOKU

 

 

ARCHIWUM WYDARZEŃ KULTURALNYCH 2003-2016

GMINA KOŚCIELISKO

ZP Koscielisko

 

 

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 16

W poprzednim tygodniu: 28

W tym miesiącu: 81

W poprzednim miesiącu: 105

Wszystkich: 5007